Walne Budżetowe Zebranie Członków Stowarzyszenia „Sandomierski Szlak Jabłkowy”

 

W klimacie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, 18 grudnia 2022 roku, w Izbie Tradycji Ogrodniczej w Obrazowie odbyło się Walne Budżetowe Zebranie Członków Stowarzyszenia.

Po części oficjalnej, w miłej i serdecznej atmosferze salę przepełniały rozmowy, było wspólne dzielenie się opłatkiem, serdeczne życzenia. Nie zabrakło pierniczków świątecznych i  barszczu czerwonego.

ps podziękowania dla Haliny i Justyny Wojtas za przygotowanie tradycyjnego, esencjonalnego i smacznego barszczyku z pasztecikami.

 GALERIA

Promocja „SSJ” podczas Forum Informacji Turystycznej w Sandomierzu

 

W Sandomierzu w dniach 28-30 listopada odbyło się Walne Zgromadzenie Forum Informacji Turystycznej. Dotychczasowy zarząd podsumował działania podejmowane w trakcie kadencji. Wybrano także nowe władze na najbliższe dwa lata.

Coroczne ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli punktów informacji turystycznej jest zawsze okazją do wymiany doświadczeń oraz wzbogacania wiedzy. Tym razem, dzięki organizacji wydarzenia w Sandomierzu, uczestnicy  poznawali atrakcje i markowe produkty turystyczne województwa świętokrzyskiego, wysłuchali prelekcji na temat porozumiewania się i różnic kulturowych w obsłudze turystów czy marketingu w mediach społecznościowych oraz zwiedzali z przewodnikiem samo miasto. W spotkaniu uczestniczył wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Marcin Różycki, który podkreślał znaczenie i dużą rolę centrów i punktów informacji turystycznej jako pierwszych ambasadorów Małych Ojczyzn w Polsce.

Stowarzyszenie „SSJ” na zaproszenie organizatorów uczestniczyło 29 listopada w tym wydarzeniu,w restauracji Jadwiga przy bulwarze nad Wisłą i zaprezentowało uczestnikom Forum wybrane produkty kulinarne ze szlaku jak i aktualną ofertę turystyczną.

 GALERIA

Spotkanie autorskie w Galerii Domu Zdrojowego przy Tężni Busko Zdrój

 

28 października 2022 roku, na koniec trwającej przez cały miesiąc wystawy  w Domu Zdrojowym w Busku-Zdroju, odbyło się spotkanie z autorkami prac malarskich pt. „Jabłkowy Raj", powstałymi podczas Pleneru Malarskiego „Stare Sady", organizowanego przez  szlak jabłkowy.

Spotkanie autorskie z akwarelistkami - Martą Marczewska i Jadwigą Małkiewicz upłynęło w niezwykle serdecznej atmosferze.

Było nie tylko o malarstwie ale też o turystyce i o budowaniu atrakcyjnej oferty na bazie korzeni wspartej szacunkiem do tradycji z poszanowaniem wiedzy i doświadczenia. Uczestnicy spotkania przenieśli się w krainę dzieciństwa, bogatą w rajskie jabłka, była degustacja jabłek połączona ze śpiewem oddająca siłę wiary w moc raju  i wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Na wystawie można było podziwiać również prace innych artystów z kraju: Teresy Pietras z Góry Kalwarii, Jadwigi Pomianowskiej z Kłodawy, Janki Piechowicz z Łodzi, Agnieszki Piotrowskiej z Warszawy, Anny Przybysz z Andruszkowic i Jurija Sulimowa z Sandomierza.

Podziękowania kierujemy do Pani Małgorzaty Donoch, kierownik Działu Turystyki BSCK #MałgorzataDonoch oraz zespołu zaangażowanego przy organizacji wystawy i spotkania.

 GALERIA

RABŁKOWY RAJ - Wystawa Tężnia Zdrój

 

W dniach od 4 do 30 października 2022 roku odbyła się wystawa poplenerowa prac artystów w Domu Zdrojowym w Busku- Zdroju, uczestników I Pleneru Malarskiego zorganizowanego jesienią 2021 roku przez stowarzyszenie Sandomierski Szlak Jabłkowy. /zbiory „SSJ”/

Malowniczą jesień w sadach prezentowali w swoich pracach malarskich artyści: Teresa Pietras, Janina Piechowicz, Agnieszka Piotrowska, Jadwiga Pomianowska-Wilde, Marta Marczewska, Anna Przybysz, Jurij Sulimow.

 GALERIA

Konferencja AGROEKOTONU w Sandomierzu

 

20 października 2022 roku uczestniczyliśmy w konferencji  pn.„Zrównoważone sadownictwo zgodne z Europejskim Zielonym Ładem szansą na rozwój obszarów wiejskich" organizowanej przez stowarzyszenie AGROEKOTON w Hotelu Mały Rzym w Sandomierzu.

 GALERIA

Z wizytą na szlaku jabłkowym uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gorzycach k/Przeworska

 

W programie min.:

 • zwiedzanie „miejsca z duszą” jedynego w regionie miejsca wystawienniczo-ekspozycyjnego – Młyn do mielenia ziaren wszelkich zbóż na mąkę,rąbek historii w opowieści właścicielki Alicji Krawczyk, zwiedzanie wystawy prac rękodzielniczych - wyrobów bibułkarskich właścicielki obiektu, pokaz wyrobu jesiennego bukieciku z krepiny, odkrywanie zapomnianych narzędzi, przedmiotów gospodarstw domowych Ziemi Sandomierskiej, itp.;
 • pobyt na terenie Tłoczni soków SAM RAY rodziny Osowskich, poznanie procesu produkcji soków, degustacja;
 • pokaz wyciskania świeżych soków owocowo-warzywnych połączony z edukacja prozdrowotną,  degustacja zdrowych, kolorowych  sokówwsiedzibie Fundacji Świętokrzyskiego Ogrodu Inspiracji u Przybyszów w Andruszkowicach, gm. Samborzec;
 • muzyczna niespodzianka dla gości w wykonaniu  Ani i Jacka Przybyszów, wspólne śpiewanie i dużo energetycznej zabawy;
 • spacer w sadzie jabłoniowym, degustacja świeżych jabłek;
 • zwiedzanie Izby Tradycji Ogrodniczej w Obrazowie;
 • obiad w pensjonacie „Wojtasówka” Haliny Wojtas w Obrazowie;
 • spacer po urokliwym Królewskim Mieście Sandomierzu, wizyta w Muzeum Ojca Mateusza

 GALERIA

8 edycja Targu Sandomierskiego w Warszawie

 

10 października uczestniczyliśmy w 8 edycji Targu Sandomierskiego w warszawskim Koneserze. Na stoisku szlaku jabłkowego dominowały  jabłka, świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne, naturalne miody i produkty pochodne oraz  wyśmienite sandomierskie sery podpuszczkowe.

 

ps Słowa uznania i ciepłe podziękowania dla inicjatorki cyklicznego wydarzenia Katarzyny Batko#sandomierskiejabłkasokimiodysery

 GALERIA

4 Jarski Bieg NA ZDROWIE...o sandały bł. Wincentego Kadłubka

 

Biegacze i kijkarze wyruszyli z dziedzińca Zamku Królewskiego w Sandomierzu, a finał miał miejsce w Ogrodzie Inspiracji u Anny Przybysz w Andruszkowicach, w gminie Samborzec.

 

Trasa niedzielnego biegu liczyła pięć kilometrów i prowadziła przez ulicę Staromiejską, Rokitek w kierunku Strochcić.Metę wyznaczono w siedzibie Fundacji Świętokrzyski Ogród Inspiracji w Andruszkowicach, w gminie Samborzec.

Przed Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, gdzie działało biuro zawodów biegaczom i kijkarzom towarzyszył Paweł Wierzbicki dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sandomierzu oraz organizatorka wydarzenia Anna Przybysz.

Bieg ma charakter rekreacyjny, rodzinny. Promuje zdrowy styl życia i ziemię sandomierską. Bieg poprzedziła rozgrzewka w wykonaniu Sylwii Latkowskiej. Na trasie biegaczy i kijkarzy ubezpieczała sandomierska grupa ratownictwa PCK.

W godzinach południowych nastąpiło podsumowanie ekologiczno-sportowej inicjatywy na podwórku Fundacji Świętokrzyski Ogród Inspiracji w Andruszkowicach wraz z wręczeniem nagród. Następnie odbył się piknik jarski, podczas którego serwowano zdrowe soki warzywno – owocowe, wegańskie burgery i kolorowe sałatki, surówki, desery. Wśród partnerów tego przedsięwzięcia z przygotowaną na ten dzień bogatą kulinarną ofertą dla gości prezentowało również nasze stowarzyszenie.

 

 GALERIA

28 WRZEŚNIA ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA

 

"Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie"

 GALERIA

Wizyta studyjną pn. „Ryki - Owocowy Raj” na Sandomierskim Szlaku Jabłkowym w dniach 23-24.09.2022 r.

 

W programie min.

 • z wizytą w WinnicySandomierskiej  zlokalizowanej w miejscowości Góry Wysokie oddalonej 12 km od Sandomierza, gmina Dwikozy. Degustacja 2 win z dodatkiem przekąsek w klimatycznej Sali Konsumpcyjnejhttps://winnicasandomierska.pl;
 • spacer po urokliwym Królewskim Mieście, obiad w restauracji „Ciżemka”;
 • niespodzianką dla gości - „Grzaniec” muzycznym  Ani i Jacka Przybyszów, degustacja świeżo wyciskanych  soków owocowo-warzywnych
 • www.booking.com › gosciniec-kocmierzow.pl.,     ogrod-inspiracji.pl
 • zgościną w Izbie Regionalnej w Wielogórze, prowadzonej przez Marię i Dionizego Judów, pasjonatów regionalnej kultury ludowej, kolekcjonerów dawnych narzędzi rolniczych, sprzętu gospodarstwa domowego, rodzinnych pamiątek, itp. Poczęstunek domowymi praznalami;
 • kolacjawrestauracji Jubilatka „z muzycznym przytupem”https://www.facebook.com › restauracjajubilatka
 • nocleg ze śniadaniem w pensjonacie „Gościniec” Koćmierzów, Stanisława Baski, leżącym na szlaku agroturystycznym  „SSJ” w Koćmierzowie 2, gm. Samborzec;
 • https://www.booking.com › gosciniec-kocmierzow.pl.html,
 • wizyta w rodzinnej tłoczni soków Macieja i Pawła Osowskich w Samborcu. Poznanie linii technologicznej produkcji, degustacja soków o różnych kompozycjach smakowych. Możliwość zakupu soków https://www.facebook.com/TloczniaSokow,https://samray.pl
 • pobyt wgospodarstwie sadowniczym Agnieszki i Zbigniewa Maciasów z wielopokoleniowymi tradycjami sadowniczymi na Sandomierszczyźnie, trudniące się uprawą głównie jabłoni, grusz, moreli w Sośniczanach, gm. Koprzywnica. Krótki spacer po sadzie i gospodarstwie, degustacja świeżych owoców;
 • zwiedzanie „miejsca z duszą” młyna w Trzykosach, rąbek historii w opowieści właścicielki Alicji Krawczyk, degustacja koprzywnickich podpłomyków z tradycyjnej piekarni GS „SCH”, podziwianie prac rękodzielniczych - wyrobów bibułkarskich właścicielki obiektu z możliwością ich zakupu;
 • zwiedzanie winnicy „Na Zawrociu” Teresy i Tomasza Gołębiewskich w Pęchowie, gm. Klimontów, zapoznanie się z uprawą winorośli, degustacja owoców, win;
 • obiad w Pensjonacie „Wojtasówka” Haliny Wojtas serwowany gościom z wykorzystaniem kuchni regionalnej „Dla Smakoszy”. W menu m.in. zupa dyniowa, kurcze pieczone z jabłkiem oraz na deser jabłko pieczone z musem porzeczkowym.
 • www.willawojtasowka.pl

 GALERIA

„Czary mary z jabłek”

 

Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Woli Mieleckiej z gościną 23 września na trasie szlaku jabłkowego.

 

W programie min.

 • Przyjazd grupy do „Ogrodu marzeń”, ul. Żeromskiego 2, 27- 660 Koprzywnica,spotkanie integracyjne, plenerowe zabawy „W poszukiwaniu skarbu jabłkowego” .
 • Z gościną w starym młynie Alicji i Waldemara Krawczyków zlokalizowanym w miejscowości Trzykosy oddalonej 3 km od Koprzywnicy, gmina Koprzywnica. Zwiedzanie „miejsca z duszą” jedynego w regionie miejsca wystawienniczo-ekspozycyjnego – Młyn do mielenia ziaren wszelkich zbóż na mąkę,rąbek historii w opowieści właścicielki Alicji Krawczyk, zwiedzanie wystawy prac rękodzielniczych - wyrobów bibułkarskich właścicielki obiektu, odkrywanie zapomnianych narzędzi, przedmiotów gospodarstw domowych Ziemi Sandomierskiej, itp.
 • Pokaz wyciskania świeżych soków owocowo-warzywnych połączony z edukacja prozdrowotną,  degustacja zdrowych, kolorowych  soków. Muzyczna niespodzianka dla gości w wykonaniu  Ani i Jacka Przybyszów, wspólne śpiewanie i dużo energetycznej zabawy. Fundacji Świętokrzyskiego Ogrodu Inspiracji u Przybyszów w Andruszkowicach, gm. Samborzec. http://ogrod-inspiracji.plhttps://www.facebook.com ›
 • Pobyt na terenie Tłoczni soków SAM RAY rodziny Osowskich, poznanie procesu produkcji soków, degustacja, istnieje możliwość zakupu soków owocowych, owocowo-warzywnych.
 • Pobyt w sadzie jabłoniowym, spacer, degustacja świeżych jabłek.

 GALERIA

Polskie Kulinaria Busko-Zdrój 2022

 

Udziałczłonków stowarzyszenia w tegorocznym festiwalu „Polskie Kulinaria" Busko-Zdrój z działaniami promocyjno-wystawienniczymi w dniach 2-4 września 2022 roku.

psPodziękowania za świadome budowanie wizerunku organizacji i niezwykle owocną współpracę w zespole dla: Barbary Lisowskiej-Paterek, AlicjiKrawczyk, Jolanty Gach, Beaty Panasiuk, Haliny Wojtas, Wiesława Stępnia, Adama Bodura, Jerzego Wieczorka.

Prezes Alicja Stępień

 GALERIA

„Czary mary z jabłek"

 

20 sierpnia gościliśmy na trasie szlaku jabłkowego grupę dzieci i opiekunów z Caritas Diecezji Sandomierskiej, dla której opracowano program atrakcji pn.„Czary mary z jabłek”.

W programie min.:

 • spotkanie integracyjne w „Ogrodzie marzeń” J. Gach, zabawa „W poszukiwanie skarbu jabłkowego”, plenerowe warsztaty florystyczne - wicie przez uczestników wianków kwiatowo-jabłkowych na głowę oraz robienie biżuterii z jabłek;
 • zwiedzanie „miejsca z duszą”, rąbek historii w opowieści właścicielki młyna A. Krawczyk, podziwianie wystawy prac rękodzielniczych - wyrobów bibułkarskich,  warsztatyrękodzielnicze dla grupy-samodzielnewykonywanie przez uczestników grupy bukiecików z kwiatów bibułowych;
 • zwiedzanie Izby Tradycji Ogrodniczej w Obrazowie, jedynego w regionie miejsca wystawienniczo-ekspozycyjnego ukazującego i gromadzącego dokumentację historyczną sadownictwa na Ziemi Sandomierskiej;
 • muzyczna niespodzianka dla gości w wykonaniu  A.J. Przybyszów, wspólne śpiewanie i dużo energetycznej zabawy,pokaz wyciskania świeżych soków owocowo-warzywnych połączony z edukacja prozdrowotną,  degustacja zdrowych, kolorowych  soków;
 • ognisko „Coś na ząb OD kuchni”   GALERIA

Zaproszenie na konferencję AGROEKOTON- pn.

"Zrównoważone sadownictwo zgodnez Europejskim Zielonym Ładem
szansą dla rozwoju obszarów wiejskich"

w Sandomierzu 20.10.2022r.

link do formularza rejestracyjnego:

https://www.agroekoton.pl/formularz-zgloszeniowy/

Stowarzyszenie „Sandomierski Szlak Jabłkowy” otrzymało dofinansowanie w ramach konkursu
Nr 6/2022 dla Partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

„Nowoczesny marketing turystyczny obszarów wiejskich
na Sandomierskim Szlaku Jabłkowym”

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich

na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Obrazów, 10.06. 2022r.

Realizacja Projektu KSOW 2022

Stowarzyszenie „Sandomierski Szlak Jabłkowy” pozyskało dofinansowanie w ramach konkursu Nr 6/2022 dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Głównym celem operacji pn. „Nowoczesny marketing turystyczny obszarów wiejskich na Sandomierskim Szlaku Jabłkowym” jestwsparcie kompetencji marketingowych podmiotów reprezentujących produkty i marki turystyczne Sandomierskiego Szlaku.

Cele szczegółowe projektu:

*Przekazanie praktycznej wiedzy z zakresu nowoczesnego marketingu usług turystycznych na obszarach wiejskich.

*Analiza potencjału marki Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego pod kątem aplikacji do programu Polskie Marki Turystyczne.

*Wzmocnienie potencjału rozwoju i konkurencyjności produktów i marek Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego.

Operacja wpisuje się w:

Priorytet 1: Wspieranie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich

Cel 1: Zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich

Działanie 6: Ułatwianie wymiany wiedzy pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich oraz wymiana i rozpowszechnianie rezultatów działań na rzecz tego rozwoju

Na realizację zadania pozyskaliśmy kwotę 10 000,00 zł.

Zadanie polegać będzie na organizacji dwóch  spotkań szkoleniowo-warsztatowe dla grupy 40 podmiotów na „Sandomierskim Szlaku Jabłkowym”.

Spotkanie 1. Współczesne kierunki rozwoju turystyki – marki i produkty turystyki wiejskiej

I Spotkanie 2. Sandomierski Szlak Jabłkowy polską marką turystyczną

odbywać się będą w budynku Izby Tradycji Ogrodniczych w Obrazowie.

Kolejna edycja Letnich Pokazów Czereśniowych
już 31 lipca 2022!

 

31 lipca organizatorzy zapraszają do udziału w Letnich Pokazach Czereśniowych, które odbędą się w Samborcu niedaleko Sandomierza. Oprócz praktycznych warsztatów w sadzie – podczas wykładów poruszone zostaną także najważniejsze tematy związane z uprawą i rynkiem czereśni w Polsce.

Gościem specjalnym IX edycji Letnich Pokazów Czereśniowych jest Leon Jahae, doradca sadowniczy z  TopFruit Consultancy  z Wielkiej Brytanii. Spotkanie tradycyjnie rozpocznie się warsztatami praktycznymi w sadzie w Polanowie. Warsztaty i pokaz ciecia przeprowadzi Leon Jahae (odmiany Kordia i Regina, kwatery w różnym wieku, sad chroniony osłonami).

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale ze względów organizacyjnych wymagana jest rejestracja – zachęcamy do wcześniejszego wypełnienia zgłoszenia za pomocą formularza online na stronie www.pokazyczeresniowe.pl

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Posiedzenie Zarządu stowarzyszenia
"Sandomierski Szlak Jabłkowy"

 

Dnia 26 sierpnia 2022 roku w siedzibie stowarzyszenia w Obrazowie odbyło się pierwsze posiedzenie Zarządu w nowym składzie. Aktualni członkowie Zarządu:

Alicja Stępień- prezes, Adam Bodura wiceprezes, Mateusz Zygmunt skarbnik, Alicja Krawczyk-członek, Waldemar Jurkowski - członek. Podczas spotkania dyskutowano nad programem i aktualnymi działaniami związanymi z rozwojem organizacji.  GALERIA

Podpisanie Umowy na realizację projektu z KSOW

 

 

 

 

 

 

 

Umowa na realizację projektu dla Szlaku Jabłkowego pn. "Nowoczesny marketing turystyczny obszarów wiejskich na Sandomierskim Szlaku Jabłkowym" została podpisana z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego dnia 10.06.2022r. w Kielcach.

 

𝟮𝟮𝗽𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝘁𝘆, realizowane przez 12 świętokrzyskich partnerów Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich otrzymały wsparcie finansowe. Umowy z przedstawicielami organizacji pozarządowych i instytucji podpisali Marszałek Andrzej Bętkowski i członek Zarządu Województwa Marek Jońca. Łączna kwota wsparcia to 𝗽𝗼𝗻𝗮𝗱𝟵𝟯𝟬𝘁𝘆𝘀𝗶𝗲̨𝗰𝘆𝘇ł.

 

Wykaz organizacji, które otrzymały wsparcie finansowe:

 

Muzeum Wsi Kieleckiej

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach

Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich

Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego Oddział Świętokrzyski

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Krzemienny Krąg"

Stowarzyszenie "Sandomierski Szlak Jabłkowy"

Stowarzyszenie Agroekoton

Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych

Leaf Media Kawalec Kulawik Spółka Jawna

Świętokrzyska Sieć Lokalnych Grup Działania

Świętokrzyska Izba Rolnicza w Kielcach

Walne Sprawozdawczo-Wyborcze Zebranie Członków Stowarzyszenia

 

Wybór uzupełniający nowych Członków Zarządu Stowarzyszenia odbył się 8 czerwca 2022 roku w siedzibie organizacji w Obrazowie.

Obecny skład Zarządu:

Alicja Stępień-prezes

Adam Bodura- wiceprezes

Mateusz Zygmunt-skarbnik

Alicja Krawczyk – członek

Waldemar Jurkowski- członek

Nowemu Zarządowi życzymy wielu sukcesów podczas kolejnej, dwuletniej kadencji.

 

Szczególnie serdeczne podziękowania kierujemy w stronę byłych Członków Zarządu:

Grażyny Borkowskiej- wiceprezeski

 Haliny Wojtas- skarbnika

 Barbary Gębalskiej- członka

To dla Nich za aktywność, dotychczasowe zaangażowanie w różne prace społeczne i inicjatywy na rzecz naszej organizacji oraz działania budujące poczucie wspólnoty składamy wyrazy uznania i szacunku.

GALERIA

Pamiętajcie o ogrodach….

 

Wspólne wiosenne prace pielęgnacyjne w ogrodzie ozdobnym wokół Izby Tradycji Ogrodniczej w Obrazowie członkiń stowarzyszenia „Sandomierski Szlak Jabłkowy" i "Akademii  Kobiet Twórczych".

GALERIA

III Tarnobrzeski Festiwal Rękodzieła i Rzemiosła

 

21 maja br. odbył się organizowany przez Fundację „Mieć Pasje" na Placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu III Tarnobrzeski Festiwal Rękodzieła i Rzemiosła.

Nasza koleżanka ze stowarzyszenia "SSJ" Alicja Krawczyk prezentował swoje autorskie, niezwykle efektowne kompozycje kwiatowe z bibuły i krepiny: m.in. czarujące róże, dyskretne kaczeńce, wielkie mąki, artystyczne piwonie.

GALERIA

Walne Sprawozdawcze Zebranie Członków Stowarzyszenia

 

Spotkanie odbyło się 17 maja 2022r. (wtorek) o godz. 18.00  w II terminie wyznaczony w tym samym dniu 1 godzinę później od pierwszego terminu, w Izbie Tradycji Ogrodniczej w Obrazowie.

 

Obrady zrealizowano  zgodnie z zaproponowanym porządkiem :

 

1. Otwarcie obrad przez Prezesa Zarządu.

2. Wybór przewodniczącego zebrania i sekretarza.

3. Odczytanie i przyjęcie porządku obrad.

4. Sprawozdanie z pracy Zarządu Stowarzyszenia „SSJ” (merytoryczne i finansowe) za rok 2021.

5. Przyjęcie Uchwały Nr 1 zatwierdzającej sprawozdania z działalności Zarządu Stowarzyszenia „SSJ” (merytoryczne i finansowe)  za 2021r.

6. Sprawozdanie z pracy Komisji Rewizyjnej za rok 2021.

7. Podjęcie Uchwały Nr 2 zatwierdzającej sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia „SSJ” za 2021r.

8. Udzielenie absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia „SSJ” na wniosek Komisji Rewizyjnej i podjęcie Uchwały Nr 3 w tej sprawie.

9. Podjęcie uchwały Nr 4 w sprawie podziału zysku stowarzyszenia „ Sandomierski  Szlak Jabłkowy” za rok obrotowy 2021.

10. Bieżące informacje z działań stowarzyszenia.

11. Wolne wnioski.

12. Zakończenie obrad.

GALERIA

„Sandomierszczyzna w zamyśle wiosny”

- Zlot pasjonatów fotografii

 

W dniach 13-15 maja 2022 roku odbył się zlot pasjonatów fotografii. Patronami zlotu było stowarzyszenie „Sandomierski Szlak Jabłkowy”, Starosta Sandomierski, Burmistrz Sandomierza zaś Partnerami  sklep ze sprzętem fotograficznym oraz video BEIKS i Willa Wojtasówka.

Uczestnicy zlotu mieli okazję brać udział w warsztatach prowadzonych pod okiem Jerzego Bednarskiego- członka ZPAF o/świętokrzyski, jednego z najlepszych fotografów aktu w kraju. Bazę wypadową dla uczestników zlotu stanowiła Willa Wojtasówka z Obrazowa- pensjonat zlokalizowany pośród sandomierskich sadów, opodal Sandomierza.

Na plener architektury i krajobrazu zaprosił uczestników Wiesław Stępień- członek naszego szlaku, fotografik, założyciel portalu „Cudzechwalicie”, który pokazał gościom mało znane, urokliwe zakamarki Sandomierza i skrywające ciekawe kadry. Na plener fotografii portretowej z pięknymi modelkami uczestnicy wydarzenia udali się z ambasadorem „Cudzechwalicie” Mariuszem Łężniakiem-członkiem ZPAF o/świętokrzyski. Modelki do sesji zdjęciowych ubierały  znane w Polsce projektantki-stylistki  mody, Justyna Wesołowska propagatorka kultury lasowiackiej i Ewa Łukawska, która tworzy kolekcję ubrań w nowoczesnym i eleganckim stylu.

GALERIA

Stała wystawa prac malarskich

 

Stała wystawa prac malarskich wykonanych techniką akwarelowąprzez artystów malarzy z różnych stron Polski, podczas I jesiennego Pleneru Malarskiego 2021 i II majowego Pleneru Malarskiego 2022 w sali wystaw Izby Tradycji Ogrodniczej w Obrazowie.

GALERIA

Sezon turystyczny 2022 na SSJ rozpoczęty

 

Pierwsza grupa gości z rejonu Sanoka, Krosna i Jasła przy współpracy z PTTK Oddział „Ziemia Sanocka” zawitała 7 maja br. z wizytą na trasie szlaku jabłkowego.

GALERIA

Otwarcie wystawy poplenerowej „W Krainie Kwitnących Jabłoni"

 

W piękną słoneczną sobotę 7 maja, w scenerii kwitnącego sadu jabłoniowego Pauliny i Piotra Rybusińskich, na wzgórzu w Andruszkowicach odbył się wernisaż wystawy „W Krainie Kwitnących Jabłoni".

W tegorocznej edycji akwarelowego pleneru malarskiego organizowanego przez Szlak Jabłkowy uczestniczyły malarki: Janina Piechowicz, Jadwiga Pomianowska, Teresa Pietras, Jadwiga Małkiewicz i Marta Marczewska. Wśród licznie przybyłych gości na plenerowe wydarzenie byli m.in. grupa turystów z regionu Sanoka, Krosna i Jasła, regionalista Andrzej Cebula, członkowie SSJ, przedstawiciele mediów: Radio Kielce Grażyna Szlęzak-Wójcik, Tygodnik Nadwiślański Małgorzata Płaza-Skowron, portal Cudzechwalicie oraz zaGROda /patronat medialny/Wiesław Stępień. Spotkanie uświetnił występ muzycznym Ani i Jacka Przybyszów z zespołem „Przelaski” z Zajeziorza.

GALERIA

II Plener malarski „W krainie kwitnących jabłoni"

 

Ziemia Sandomierska to miejsce stworzone dla artystów, a wiosną kwitnące sady są źródłem inspiracji, odrodzenia, świeżości i piękna. W tegorocznej edycji akwarelowego pleneru malarskiego organizowanego przez Sandomierski Szlak Jabłkowy uczestniczyły malarki: Janina Piechowicz, Jadwiga Pomianowska, Teresa Pietras, Jadwiga Małkiewicz, Marta Marczewska.

GALERIA

Piknik Serowo-Winny

 

W słoneczny weekend majowy /3 maja/ odbyła się kolejna edycja Pikniku serowo-winnego na dziedzińcu serowarni Sery Sandomierskie w Drygulcu w gminie Wojciechowice. Na gości czekały pyszne sery od Dziedzica- Mariusza Małkiewicza, regionalne wina, lokalne przysmaki przygotowane przez KGW z Drygulca i Wojciechowic oraz pokaz bydła mlecznego i pstrągi pieczone na miejscu ze stawów Dziedzica.

GALERIA

Targ Sandomierski

 

W dniach 30.04-01.05 uczestniczyliśmy w Targu Sandomierskim, na bulwarze wiślanym w Sandomierzu. Nasze pyszne świeże soki z jabłkiem w roli głównej cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród odwiedzających.

GALERIA

30 Spotkanie Sadownicze Sandomierz 2022

 

W dniach 6-7 kwietnia odbyła się tegoroczną edycję Spotkań Sadowniczych w Sandomierzu. W części konferencyjnej 6 kwietnia poświęcony był uprawie jabłoni i gruszy, poruszono m.in. tematy związane z uprawą Gali, cięciem mechanicznym czy sadami sokowymi. Nie zabrakło także prezentacji na temat nawożenia i ochrony oraz sytuacji rynkowej. Tematem debaty była uprawa gruszy w Polsce. Drugi dzień wykładów tradycyjnie poświęcono  uprawie czereśni. Przez oba dni na gości czekały różne stoiska firm branżowych, wśród nich stoisko informacyjno-promocyjne Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego, gdzie była okazja do zapoznania się z ich ofertą, czas na konsultacje i wymianę doświadczeń.

GALERIA

Z sercem dla Ukrainy

 

Członkowie Stowarzyszenia SSJ aktywnie włączają się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, przyjmując ich pod swój dach i ofiarując wszystko co niezbędne i potrzebne do życia.

Uciekając przed wojną, na Ukrainie ludzie zostawili całe swoje życie, cały swój dorobek, swoich bliskich, swoje serca...

Grupa 55. uchodźców była zakwaterowana w Willa Wojtasówka, którą prowadzi rodzina Wojtasów w Obrazowie. Uchodźcy przyjechali z Fastowa, z parafii św. Marcina prowadzonej przez Dominikanów na Ukrainie.

To tu przyjechała pierwsza Dama Agata Kornhauser - Dudaby spotkać się z grupami młodzieży, dzieci i kobiet - uchodźcami z ogarniętej wojną Ukrainy.

Prezydentowa na spotkaniu pełnym wzruszeń i emocji wysłuchała potrzeb Ukraińców oraz przekazała drobne upominki i zabawki, które mogą wywołać uśmiech na twarzach najmłodszych.

 

Dla grupy przebywającej w Pensjonacie proponowano różne działania, np. szlak jabłkowy przygotował 15 marca warsztaty bibułkarskie w Izbie Tradycji Ogrodniczej w Obrazowie, które prowadziła  nasza koleżanka Alicja Krawczyk - lokalna twórczyni prac rękodzielniczych.

 

Jesteśmy z Was dumni i wdzięczni za okazane wsparcie!

Razem możemy działać cuda!

Chwała Ukrainie!

GALERIA