„Izba Pamięci Zawiszy Czarnego”
w Garbowie

„Izba Pamięci Zawiszy Czarnego” w Garbowie

Stowarzyszenie Pamięci Zawiszy Czarnego

Herbu Sulima z Garbowa

Stary Garbów 45

27-620 Dwikozy

kom. : 609 387 402

biuro@zawisza-czarny.pl

www.zawisza-czarny.pl

15 października 2010r. w Garbowie otwarto Izbę Pamięci poświęconą Zawiszy Czarnemu Herbu Sulima. Jest ona częścią projektu realizowanego ze środków Unii Europejskiej. Mieści się w wyremontowanym Wiejskim Domu Kultury

w Starym Garbowie.

W centralnej części Izby znajduje się zbroja rycerska, obok chorągwie z herbem Zawiszy Czarnego i herbem królewskim oraz kominek wykonany z piaskowca.

Na ścianach umieszczono tablice przedstawiające między innymi życiorys Zawiszy Czarnego, portret Zawiszy, drzewo genealogiczne oraz mapę podróży, które odbył Zawisza. W sali zgromadzono również pamiątki i zdjęcia okrętu „Zawisza Czarny” oraz klubu piłkarskiego „Zawisza” z Bydgoszczy. Obok izby pamięci utworzono „Gabinet” generała Józefa Dowbora Muśnickiego, który również pochodził z Garbowa. W pomieszczeniu poświęconemu generałowi zgromadzono wiele wycinków prasowych związanych z jego osobą.

Zawisza Czarny z Garbowa (ur. ok. 1380r.) to jeden z najsłynniejszych rycerzy polskich, starosta kruszwicki i spiski. Jako poseł króla Władysława II Jagiełły przebywał na dworach europejskich, gdzie uczestniczył w wielu turniejach rycerskich. Pokonał m.in. słynnego rycerza hiszpańskiego, Jana z Aragonii. Zasłynął z prawości i męstwa. Uczestnik wojen z Krzyżakami, brał udział w bitwie pod Grunwaldem (15 lipca 1410). Po zwycięstwie grunwaldzkim wystąpił

z propozycją zawarcia pokoju między królem polskim i królem węgierskim Zygmuntem Luksemburskim (układ w Lubowli). Reprezentant Polski na soborze w Konstancji. Zginął w bitwie pod Golubacem w 1428r. osłaniając odwrót króla Zygmunta Luksemburskiego z pola walki.