REGION

Powiat sandomierski malowniczo położony jest w jednej z najpiękniejszych krain geograficznych  Polski, jaką jest Wyżyna Sandomierska. Krajobraz Sandomierszczyzny zachwyca urozmaiconą rzeźbą, wielością wyżłobionych w lessie przez wodę wąwozów i najpiękniejszymi tworami przyrody nieożywionej. Przez powiat płynie królowa polskich rzek – Wisła. W dolinie Wisły, a także m.in. Opatówki, Koprzywianki, Gorzyczanki, można wędrować wśród bujnej roślinności, odpoczywać nad brzegiem czy też łowić ryby. Do osobliwości przyrodniczych powiatu należy niewątpliwie Wąwóz Królowej Jadwigi i Rezerwat Gór Pieprzowych, które zaliczane są do najstarszych gór w Europie. Występuje tu  wiele gatunków roślin, mchów, porostów, a także owadów. Odsłonięte na zboczach łupki kambryjskie porośnięte są 15 gatunkami róż dziko rosnących, dlatego też Góry Pieprzowe nazywane są naturalnych rozarium.

 

Ziemia Sandomierska nasycona jest ponadto zabytkami kultury materialnej. Licznie występują tu budowle sakralne i miejskie, niegdyś fundowane i wznoszone przez osoby o europejskiej sławie. Do najciekawszych należą: zespół pocysterski z Kościołem św. Floriana w Koprzywnicy, Kolegiata św. Jozefa i Dawna Synagoga w Klimontowie, Pałac w Czyżowie Szlacheckim, czy też Sanktuarium p.w. NPM w Sulisławicach. Niewątpliwie jednym z najpiękniejszych i najstarszych zakątków naszego kraju, jest Sandomierz. Ten prastary gród o bogatej historii, nasycony zabytkami, malowniczo wpisany jest w nadwiślański  krajobraz. Miasto położone na 7 wzgórzach niegdyś nazywane było „Małym Rzymem”, dziś określane jest jako „perła ziemi świętokrzyskiej”. Sandomierz cechują ogromne walory krajobrazowe, urbanistyczne i architektoniczne zachowanych obiektów różnych epok. To miejsce bez wątpienia powinno stać się przystankiem na drodze każdego turysty.

 

Sandomierszczyzna to jeden z najciekawszych krajoznawczo ogrodniczych obszarów w kraju. Tradycje ogrodnicze sięgają tu wczesnego średniowiecza  polskiego. Pierwsze ogrody i winnice w Polsce powstawały właśnie przy klasztorach w Sandomierzu, Koprzywnicy i Zawichoście. Jednak narodziny nowoczesnego ogrodnictwa na poziomie europejskim należy wiązać z latami 70 - tymi XX wieku. Wtedy to w promieniu 20km od Sandomierza pola pszenno-buraczane zamieniły się w jeden wielki ogród. Wyżynny i ciekawy krajobraz tej krainy w połączeniu z drzewami owocowymi dał nową jakość estetyczną. Szczególny zachwyt przybyszów  budzi okres kwitnienia i owocowania sadów. To drugi po grójecko-wareckim okręg sadowniczy w Polsce. Natura obdarzyła ten kawałek Polski łaskawym klimatem - okolice Sandomierza mają specyficzny mikroklimat, najdłuższy bezprzymrozkowy okres, oraz urodzajną glebę (czarnoziemy na podkładzie lessowym). Posiadanie takich mocnych atutów pozwala na wyprodukowanie owoców sandomierskich o specyficznym smaku i zapachu.

 

Dogodne warunki przyrodnicze i odpowiedni klimat sprzyjają na tym obszarze również możliwości wypoczynku i rekreacji pośród wiejskich krajobrazów w gospodarstwach agroturystycznych i wiejskich pensjonatach. Turystyka na tym obszarze stwarza możliwość podpatrywania pracy rolnika, zapoznawania dzieci  ze zwierzętami gospodarskimi, czy też uprawiania wędrówek pieszych i rowerowych. Można tu również spożywać posiłki ze zdrowej żywności i zakupić różne produkty z gospodarstwa. Do takiej wędrówki zaprasza m.in. „Sandomierski Szlak Jabłkowy”, którego trasa biegnie przez wszystkie gminy powiatu i łączy różne gospodarstwa agroturystyczne, sadownicze, a nawet winiarskie.

 

Powiat sandomierski  wyróżnia się także pyszną, tradycyjną kuchnią. Od lat mieszkańcy zdobywają nagrody w wojewódzkim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”, którego przedmiotem są regionalne produkty żywnościowe o wyjątkowej jakości, wieloletniej tradycji wytwarzania i niepowtarzalnym smaku. Nie sposób nie wspomnieć tu o nagrodzonych produktach, m.in. moreli sandomierskiej zaleszczyckiej, jabłkach sandomierskich, sandomierskim winie gronowym czy ogórkach małosolnych sandomierskich.

 

Nie potrzeba wielu słów, te i pozostałe, jeszcze nie wymienione atrakcje zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.