Jabłka sandomierskie starają się o unijny znak jakości
– Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG)

Znak ekologiczny – Chronione Oznaczenie Geograficzne ChOG (Protected Geographical Indications) do konkretnego produktu rolnego lub artykułu spożywczego przypisuje nazwę regionu, miejsca lub w wyjątkowych przypadkach kraju, z którego ten produkt pochodzi.

Chronione oznaczenie geograficzne ChOG zostało wprowadzone w 1992 roku i nadaje je Komisja Europejska.

Produkt z etykietą ekologiczną Chronione oznaczenie geograficzne musi charakteryzować się odpowiednia reputacją, uznaniem i jakością, które zawdzięczają pochodzeniu z konkretnych miejsc i regionów. Otrzymać go mogą produkty, które spełniają określone wymagania:

  • pochodzą z określonego miejsca, regionu lub kraju;
  • określona jakość, renoma lub inna cecha charakterystyczna w głównej mierze wynika z tego pochodzenia geograficznego;
  • którego przynajmniej jeden etap produkcji odbywa się na tym określonym obszarze geograficznym.

Kto może ubiegać się o oznaczenie ekologiczne ChOG? Wytwórcy produktów rolnych przeznaczonych do spożycia przez ludzi (płody ziemi, produkty pochodzące z hodowli, rybołówstwa oraz produkty pierwszego przetworzenia, będące w związku z tymi produktami) lub środków spożywczych (m. in. piwo, chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze, inne wyroby piekarnicze, makarony, korek i bawełna).

Jak uzyskać ChOG? By uzyskać możliwość korzystania z oznaczenia geograficznego trzeba za pośrednictwem Ministerstwa złożyć do Komisji Europejskiej wniosek. We wniosku musi być szczegółowa specyfikacja produktu razem z opisem geograficznym. Jeżeli Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uzna zasadność i zgodność wniosku, to jest on przekazywany do Komisji Europejskiej w Brukseli. Komisja ma 12 miesięcy na rozpatrzenie wniosku.

Informacje dotyczące znaku Chronione Oznaczenie Geograficzne na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

https://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Formularze-wnioskow

Scroll to Top